Devlet Tahvili Nedir? Devlet Tahvili Nasıl Alınır?

0
1011
Devlet Tahvili Nedir

Tahviller, devlet finansman ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla ülke hazinelerinin ya da ülkede mal ve hizmet üretmekte olan anonim şirketlerin ihraç ettiği borçlanma senetleridir. Devlet tahvillerinin vadesi bir yıldan daha uzun süreleri kapsamaktadır. Devlet Tahvili Nedir? Devlet Tahvili Nasıl Alınır? Adlı yazımızda, devlet tahvilinin ne anlam ifade ettiği ve yatırımın nasıl yapıldığı hakkında bilgiler yer almaktadır.

Yatırım araçlarının bir parçası olan bono ve tahviller, ihracı yapan tüzel veya gerçek kişiye göre sınırlandırılmaktadır. Tahviller kamu kuruluşlarındaki ve devlet finansmanındaki eksik bütçeyi gidermek amacıyla kullanılan borçlanma senetleridir. Borçlanma senetleri ile ülke hazinelerinden veya ülkede mal ve hizmet üreterek faaliyet gösteren anonim şirketlerinden verilmektedir. Vadesi bir yıldan daha uzundur.

Devlet Tahvili Nedir

Devlet tahvilinin satılmasındaki amaç, ihtiyaç duyulan finansmanı daha ucuz şekilde sağlamaktır. Tahvili satın alarak yatırım gerçekleştiren kişi, ihtiyaç duyulan finansmana fon sağlayıcısıdır. Satın alınan tahviller herhangi bir ortaklığı göstermez. Yatırımcının kazancı, ödediği ana parayı vade sonunda faizi ile geri almasıdır. Devlet tahvili nedir sorusu, aşağıdaki tahvil özellikleri ile daha iyi anlatılabilir.

  • Tahvil yatırımı yapan kişi, uzun vadeli borç vermiş olarak adlandırılabilir. Vade sonunda yatırdığı anaparaya ek olarak faiz geliri sağlamaktadır. Devlet tahvilini satın alan kişinin herhangi bir ortaklığı ya da söz hakkı bulunmamaktadır.
  • Ülkedeki faiz oranlarının değişime uğraması, tahvilden elde edeceğiniz geliri de etkilemektedir. Devlet tahvilini satın aldıktan sonra faizlerde yükseliş görülür ise tahvil fiyatında düşüş gerçekleşir. Faiz oranları düşüşe geçtiğinde ise satın aldığınız tahvilin değeri yükselecektir.
  • Vade sonunda elde edilecek gelirin faiz oranı, enflasyondan oranından daha büyük ise reel gelir elde edilmiş olur. Tahvil faizinin oranı, enflasyondan daha düşük ise satın alan kişi reel gelir elde edemeyeceği için zarar etmiş olur.
  • Olası tasfiye ya da iflas gibi durumlarda borçların önceliği tahvil sahibi olan kişilere verilmektedir. Yargı yoluna başvurarak ödeme talebinde bulunma hakkına sahiptir.

Tahvil yatırımında bulunmak isteyen kişiler özel sektör şirketlerinden veya devletten yararlanabilmektedir. Devletten satın alan tahviller, devlet tahvili olarak adlandırılmaktadır. Peki devlet tahvili nasıl alınır?

Devlet Tahvili Nedir? Devlet Tahvili Nasıl Alınır?

Devlet tahvilleri, piyasada işlem gören borç senetleridir, alınıp satılabilir. Devlet tahvili satın almak için bankaları veya aracı finans kurumlarını tercih ederek piyasaya giriş yapabilirsiniz. Tahvilleri satın almak ve daha sonrasında ihtiyaçlarınıza göre hamlelerde bulunmak oldukça kolaydır.

Devlet tahvili satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Diğer tüm yatırım araçlarında olduğu gibi devlet tahvillerine yatırım yaparken de piyasayı analiz etmeli, öngörülerde bulunmalı ve güvenilir hamleler atmalısınız. Devlet tahvilleri, özel sektör tahvillerine oranla daha az risk düzeyine sahiptir. Satın aldığınız tahvillerin vade süresi arttıkça gelir miktarınız da artış gösterecektir ancak faiz ve enflasyon riski her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.

Devlet Tahvili Nedir

Güvenilirlik, düşük risk ve uzun vadede kazanç gibi sebeplerden dolayı devlet tahvilleri yatırımcıların önem verdikleri araçlardan biridir. Devlet tahvillerini satın alan kişiler her şartta geri ödeme alabileceklerinin farkındadır.

Satın aldığınız devlet tahvillerinin vadesi 1 yıl ve daha uzun vadeye sahip ise “devlet tahvili” olarak adlandırılırken 1 yıldan daha az vadeye sahip olan borçlanmalar “hazine bonosu” olarak ifade edilir. Vade süresini planlayarak en uygun yatırımı gerçekleştirebilirsiniz. Devlet tarafından sunulan diğer iç borçlanma senetleri ise aşağıdaki gibidir:

  • TCMB Likidite Senetleri
  • Gelire Endeksli Senetler
  • Gelir Ortaklığı Senetleri

Devlet Tahvili Nedir? Devlet Tahvili Nasıl Alınır? Adlı yazımızda, finans sektörünün önemli bir parçası konumunda bulunan devlet tahvillerinin ne olduğu ve nasıl yatırım yapıldığı hakkında bilgileri aktardık. Yatırım alanında merak edilen diğer bilgileri aktarmaya devam edeceğiz. Kredi Kartı İle Bitcoin Satın Alınabilecek Web Sitelerin Listesi yazımızı okudunuz mu?

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here